Taśma odporna na ogień

Do czego może służyć tkanina ognioodporna? Otóż taka tkanina może zabezpieczać wszystkie miejsca narażone na kontakt z wysoką temperaturą. Materiał ognioodporny może być wykonany na przykład z włókien szklanych pokrytych neoprenem. Neopren jest odporny na krótkotrwałe działanie temperatury około 200 stopni Celsjusza. Jest dość wytrzymały i odporne na korozję. Świetnie daje sobie radę z olejami, a normalne warunki atmosferyczne panujące przez cały rok naszej szerokości geograficznej nie uszkadzają materiału.
Jakie ma zatem zastosowanie?

Za jego pomocą można łączyć wszelkiego rodzaju rury. Poza tym nadaje się na przemysłowe ekrany przeciwpożarowe, a także na koce gaśnicze.
W innej wersji tkanina jest powleczona poliuretanem. Jest nieprzepuszczalna dla gazów. Jednocześnie transparentna. Tkanina wykazuje dużą stabilność. Maksymalna temperatura, przed jaką może chronić inne materiały do 550 stopni Celsjusza. Chroni się nią miejsca narażone na działanie ognia oraz dymu.
Dobry właściwości posiada też tkanina ognioodporna zawierająca włókno szklane i pokryta obustronnie silikonem. Silikon sprawia, że jest odporna na większość chemikaliów, bardzo wysoką temperaturę, wilgoć, a także urazy mechaniczne. Wykonuje się z niej na przykład złącza kompensacyjne, a także drzwi lub zasłony przeciwpożarowe.
Kolejnym przykładem materiałów do zabezpieczeń wysokotemperaturowych jest tkanina pokryta folią aluminiową. Dodatkowo chroni przed ubytkami ciepła. Można wykonywać z niej rękawice, pokrowce termoizolacyjne, odzież ochronną, a także wykonywać zabezpieczenia różnych części maszyn, które trzeba osłonić przed wysoką temperaturą.
W rodzinie tkanin odpornych na ogień można znaleźć również materiał z domieszką akrylu.
Kolejnym przykładem na materiał dobrze zabezpieczający przed wysoką temperaturą jest tkanina nasączona wermikulitem. Pokrycie wermikulit zwiększa zakres ochrony przeciwogniowej do temperatur rzędu 1000 stopni Celsjusza. Nieoceniona w przemyśle odlewniczym, a także w rafineriach i w innych miejscach, w których wysokie temperatury są na porządku dziennym.